O nás

O nás

Vždycky jsme snili o útěku z rušného města a toužili jsme po životě na romantickém venkově. A když jsme společně vandrovali po jihu Čech, našli jsme tuto usedlost a pustili jsme se do rekonstrukce.

Dnes je Vinický dvůr rodinným penizonem, kde se
o vás postaráme buď my, anebo – pokud zrovna zase někde vandrujeme – naše již dospělé děti.

Výnězda

Vinický dvůr leží ve vesničce Výnězda na úpatí hory Poluška na samém začátku Šumavy.

První zmínka o Výnězdě je dochována z roku 1312. Po celou dobu své existence si zachovávala víceméně stejnou velikost o několika málo staveních. Po druhé světové válce museli vesnici její německy hovořící obyvatelé opustit, na rozdíl od mnoha jiných vesnic v pohraničí však Výnězda nikdy nezanikla.

Osada se německy označovala Winitz, což se počeštilo na „Vinice“. Tento název je zde hojně neoficiálně používán. Nemá však nic společného s vínem a vinicemi, neboť těm zdejší drsné horské podnebí neprospívá.

Výnězda

Usedlost

Vinický dvůr je usedlost s rozlehlým uzavřeným dvorem, která se ve zdejším kraji označuje německými výrazy „vierkanthof“ či „vierkanter“. Tento typ usedlostí se vyskytuje v oblasti Novohradska, Kaplicka a Lipenska. Rozšířil se k nám z Horního Rakouska.

Důvodem ke vzniku těchto velkých statků v Pošumaví bylo horské klima. Choval se zde dobytek, který bylo potřeba ustájit, a seno bylo nutné někde uskladnit. Proto se celé usedlosti zastřešovaly a zvedaly do patra.

Usedlost

Rekonstrukce

Usedlost jsme koupili v roce 1989. Zůstála zachována, ale v některých částech hrozilo zřícení, chyběla okna.

A tak jsme se pustili do rekonstrukce, která s přestávkami probíhala v letech 1991-2006. Mnoho stavebních prací jsme dělali svépomocí či s jednotlivými řemeslníky, jen výjimečně s malou stavební firmou.

Rekonstrukce

Jak jsme zachovali duši staré usedlosti

Ráz usedlosti a její vnitřní dispozice jsme se snažili zachovat. I nynější fasáda je zhotovena podobnou technikou, jako byla ta původní.

Zajímavá byla obnova dřevěné pavlače a venkovního schodiště. Nejrozsáhlejší a nejnáročnější část rekonstrukce probíhala v zadní části objektu, v bývalé stáji. Zde musely být sundány krovy, klenby a zdi byly stabilizovány železobetonovou deskou. Po položení nové střechy tak vznikly další pokoje.

Jak jsme zachovali duši staré usedlosti

Jedno velké dobrodružství

Celá usedlost je kamenná, zdi zde mají sílu 0,8-1,5 m. Dvůr byl a stále je „vydlážděn“ velkými kameny. Na místě, kde se i před válkou nacházel ovocný sad, jsme vysadili nový.

Rekonstrukce byla jedno velké dobrodružství a bláznivý nápad dvou mladých lidí. Díky němu jsme získali nejen krásný domov pro naši rodinu, ale vytvořili jsme také zázemí pro hosty a turisty, kteří si stejně jako my váží pobytu v přírodě a chtějí si odpočinout od městského ruchu.

Jedno velké dobrodružství